Érdekességek a himalája sóval kapcsolatban

A Saindhava Lavana a Himalája rózsaszín só indiai elnevezése. A Saindhava kifejezés az ókori Sindhu királyságot jelöli, amelyet a Mahábhárata indiai eposz mesél el. A Sindhu királyság az Indus folyó völgyében létezett, a mai Pakisztán helyén. A Lavana sót jelent. Tehát a Saindhava Lavana azt a fajta sót jelenti, amely az Indus folyó völgyéből származik. Itt található a híres Khewra sóbánya is, ami az egyik elsődleges forrása a Saindhava Lavanának, tehát a Himalája sónak, amely a völgy mellett az Indus egyik mellékfolyójának partján található.

himalája11.jpeg

A Saindhava Lavanát Pakisztánban bányásszák és széles körben értékesítik szerte Indiában mint egy kulináris alapanyagot. Sok indiai személy at gondolja, hogy a só valójából Indiából származik. Érdemes tudni azt is, hogy a Saindhava Lavana egy bázis só, amelyben Kala Namak és Sajji sókat is találunk. A Saindhava Lavanát egész Európában és az Egyesült Államokban is értékesítik, de ezeken a részeken már Himalája tengeri sóként hivatkoznak rá, annak ellenére, hogy valójában egy kősóról van szó. A Himalája sót itt azonban nemcsak étkezési célokra használják fel, hanem sólámpákat is készítenek belőle, illetve sótéglát, amit a sültek készítésére és felszolgálására használnak. Ez a történet pedig csak amiatt érdekes, mert pontosan mutatja, hogy egy tradicionális alapanyag később hogyan válthat a nyugati étrend fontos részévé.

Himalája sótömbön készitett fagylat

Hozzávalók

  • egy Himalája sótégla, ami legalább 8 x 8 x 2 centiméteres.
  • 5 csésze tejszín
  • 8 dkg parmezánsajt, frissen reszelve
  • fél kilogramm paradicsom, meghámozva és durvára vágva
  • harmad csésze cukor
  • 1,5 evőkanál cherry ecet
  • 1 evőkanál extra szűz olívaolaj (használjunk kiváló minőségűt!)
  • 12 friss bazsalikom levele, apróra vágva
  • ¼ gerezd fokhagyma, darált
  • ½ csésze apróra vágott pirított mogyoró
  • 1 evőkanál finomra reszelt citromhéj

Elkészítése

Tegyük a Himalája sótömböt 6 órára a fagyasztóba. Ahhoz, hogy a fagylalt igazán krémes legyen a tejszínt egy nagy tálba helyezzük és ehhez keverjük hozzá a sajtot, majd kezdjük el lassan melegíteni a keveréket, amíg a sajt el nem olvad. Ez körülbelül 5 percet vesz igénybe. Ezután szűrjük át a keveréket és hagyjuk azt szobahőmérsékletűre hűlni. Tegyük egy zárt edénybe és hűtsük le alaposan egy éjszakán át.

himalája8.jpg

Másnap készítsük el a krémet: főzzük össze a paradicsomot, a cukorral, az ecettel, amíg be nem sűrűsödik. Keverjük hozzá az olívaolajat és várjuk meg, amíg kihűl.

A gremolatahoz keverjük össze még a bazsalikomot, a fokhagymát, a mogyorót és a citromhéjat.

A fagylaltot fejezzük be úgy, hogy a megfagyasztott himalája sótömbre ráhelyezzük. Ezután kerül rá a paradicsomos lekvár, majd a bazsalikomos keverék. Egy spatulával oszlassuk el a fagylaltot a Himalája sótömbön.

Kevesebb sófogyasztás

Sokan figyelik a sóbevitelt különféle egészségügyi okokból kifolyólag: a Nemzeti Akadémiák Egészségügyi Intézete azt ajánlja, hogy legfeljebb 2300 mg nátriumot fogyasszanak el a felnőttek. Azonban a só teljes kiiktatása nem egészséges, hiszen a nátrium-klorid nagyon szükséges az optimális egészséghez. A Colorado State University Extension kimondja, hogy ideális körülmények között naponta nem kevesebb, mint 1500 mg nátriumot kell fogyasztani, ami kicsivel kevesebb, mint egy teáskanál asztali sónak felel meg. A tengeri só valójában kevesebb nátriumot tartalmaz, mint a közönséges asztali só. Míg a konyhasó közel százszázalékos nátriumklorid, addig a tengeri só mindössze 81 százalékban tartalmaz nátrium-kloridot, míg 19 %-ban egyéb nyomelemeket találunk meg benne, állítja a Hawaii Kai Corporation, a kézműves hawaii só hivatalos gyártója.

A bejegyzés trackback címe:

https://himalaja-so.blog.hu/api/trackback/id/tr2212449671

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása